Lesbos

Informácie o Egejských ostrovoch, vaše otázky a skúsenosti s ubytovaním na
ostrovoch Thasos, Lesbos, Samos, Límnos, Chios</b> a iné

Lesbos

Odoslaťod Patrik 23 Nov 2007, 18:37

Prosim o informacie a poznatky z ostrova Lesbos.
Zaujima ma hlavne letovisko - tip plaze (piesok, strk atd.), spadovost do mora, hodnotenie ubytovania, ci je vhodne aj pre rodiny s detmi, teplota mora a pod. Dakujem.
Patrik
Cestovateľ
 
Príspevky: 64
Založený: 19 Aug 2006, 21:08

Odoslaťod hilda2 17 Jan 2008, 13:00

NA LESBOSE SME BOLI V 2006 V STREDISKU ANAXOS SEVEVERNE POBREZIE JE TO DEDINA UBYTOVANIE SLUSNE ALE PIESOK JE TMAVY A HRUBOZRNY MORE BOLO DOST CHLADNE ALE BOLI SME V JUNI TO SA DALO CAKAT LUDIA SUPER BLIZKO MESTECKO PETRA A MOLYVOS NADHERNE MESTO HISTORICKY-ROMANTICKE TAM UZ BOLA OKRUHLIAKOVA PLAZ VELMI UZKA BOLO TAM FAJN ALE UZ SA TAM NEMUSIM VRACAT PLAZ S TMAVYM PIESKOM POSOBI VELMI SMUTNE MYSLIM SI ZE NA PEVNINE JE KRAJSIE .
hilda2
Nováčik
 
Príspevky: 5
Založený: 17 Jan 2008, 12:11
Bydlisko: martin

Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ

Odoslaťod mandarinka 17 Jan 2008, 16:44

Tretí najväčší grécky ostrov sa tohto leta stal cieľom mnohých slovenských dovolenkárov. Nejeden naň cestoval ovplyvnený reportážou v májovom čísle časopisu Cestovateľ.

A tak som bol na sklonku sezóny zvedavý, do akej miery sa naplnili moje očakávania do reality zvanej dovolenková atmosféra.

Ešte pred tým, ako som tam cestoval, obnovil som si znalosti o ostrove. Z vlastnej reportáže. A priamo na Lesbose som mohol konštatovať iba dve základné chyby. Ostrov som propagoval ako miesto s nízkymi cenami. Také boli v apríli a také mali byť, ako mi tvrdili domáci, aj počas leta. Pravda je však taká, že ceny boli plne porovnateľné s cenami v iných častiach Grécka. Prenájom áut dokonca ešte o trochu drahší ako na Kréte, či Rodose. Mýlil som sa aj v tom, že najspokojnejší budú slovenskí hostia v hoteli Alcaeos. Neboli. V prvom rade preto, lebo úroveň služieb v priebehu leta nebola vyvážená a potom aj preto, lebo naši ľudia považujú rozľahlú a peknú hotelovú pláž za veľmi dôležitú. Čo domáci zvyknutí na iných hostí dosť ťažko chápali.

Potvrdilo sa však to najdôležitejšie. Ostrov Lesbos, ako novinka na slovenskom trhu, ponúkol niečo iné ako sme poznali. Iste, v mnohom má spoločné črty s inými gréckymi ostrovmi, no v mnohom je aj odlišný. A odlišný najmä v tom dobrom zmysle slova.

Nie všade sa môže stať, že našinec stojí na brehu dvojkilometrovej pieskovej pláže, kde neleží ani 100 dovolenkárov. Ležadiel a slnečníkov bolo vždy oveľa viac ako hostí. Napriek tomu, že som očakával výrazne nižšiu úroveň služieb, tak to už býva tam, kde je cestovný ruch nerozvinutý, bol som v zásade spokojný. Vo všetkých letoviskách ktoré som navštívil bolo dosť obchodov, reštaurácií, na plážach sa dali v obmedzenejšom sortimente požičať športové potreby, a ešte niečo: predsa len tu boli nižšie ceny ako inde. Dve ležadlá a slnečník stáli na celý deň iba 1000 drachiem. Všade inde som platil minimálne 1500. Niekde k tomu dávali ešte aj pohár studenej malinovky zadarmo, alebo požičiavali čln za polovičnú cenu. Takže, predsa len som ani s tými cenami celkom neklamal.

Väčšinu času som trávil v Skala Kalloni. A v hoteli Pasiphae. Neviem, ako sa tam komu páčilo, počul som aj menej spokojné hlasy, ja však tento hotel považujem za jeden z najlepších, aké som v tejto kategórii menších rodinných hotelov navštívil. Kombinácia vynikajúcej kuchyne, čistoty a úsmevu priateľského personálu, na mňa plne zapôsobila.

A čo veľká piesková pláž? Pár metrov od brehu sa dali zbierať mušle, voda bola prehriata, ideálna pre rodiny s deťmi. Moru chýba ostrá priehľadnosť vody, bola však zaručene čistá. Inak by tu predsa nebolo toľko života.

Dedinka ponúkla opäť to, čo od Grécka očakávame. Vynikajúcu atmosféru. Tak ako Molivos, romantické mestečko s dominujúcim hradom, Skala Eressos, Petra, či Anaxos. Posledné dve menované letoviská neboli tohto leta v pozornosti slovenských dovolenkárov, no o rok sa to určite zmení. Tu sú veľké pláže očipkované malebnými dedinkami, s možnosťami hotelového i apartmánového ubytovania.

Skala Eressos je známa najmä pôsobením poetky Sapfo, ktorá tu viedla dievčenskú školu a ktorá je z istého hľadiska dnes chápaná aj ako zakladateľka lesbického vzťahu medzi ženami. Táto symbolika do Eressosu láka lesbické páry, ktoré si nemožno nevšimnúť. Vynikajúco pôsobí hotel Aeolian, kde pár slovenských rodín už dovolenkovalo. Je to naozaj krásny komplex. Na začiatku sezóny tam bolo vraj studené more. Keď som ho skúšal teraz, bolo primerane teplé. Tak, ako otvorené more zvykne byť.

Napriek všetkému som tu našiel asi predsa len najväčšiu atrakciu. Vodné korytnačky a ryby, ktoré sa v malom jazierku dajú kŕmiť. Deti, no nielen deti, sú tu nadšené.

Tí, ktorí si požičali autá dnes už vedia, že cesty na Lesbose vedú prevažne do kopca či z kopca. Zistil som, že na niektorých úsekoch robím 30 kilometrov za hodinu. Jedna časť ostrova pripomína mesačnú krajinu a tam, kde sú rozsiahle borovicové lesy, strážia svoj zelený poklad ost-rovania ako oko v hlave. Požiarnické autá boli samozrejmosťou, rovnako ako hliadky pripravené zasiahnuť, keby niekde vznikol požiar.

Z pozoruhodností, ktoré som nespomenul v máji, si treba teraz určite všimnúť kláštor Limonas, ktorý si slobodu zachoval aj počas tureckej nadvlády. Dnes je tam malé múzeum, malá ZOO a kto má šťastie, natrafí aj na bradatých mníchov so zasnenými očami, ako kŕmia kozy. Práca je predsa rovnako posvätná ako modlitba.

Za zmienku stojí aj pláž Vatera, ktorá je na juhu ostrova. Ešte nikdy som nevidel na úseku asi 4 kilometre iba 5 ľudí. Až som mal pocit, že niečo nie je v poriadku. Nuž ale, na celom úseku boli zo tri malé hotelíky, pár domov a obchodov. Keď sa raz táto oblasť vybuduje, bude to nádherné letovisko. S krásnou plážou i krásnym morom.

Počúval som aj názory ľudí. Videl som dokonca naštvaného človeka, ktorý si žiadal preloženie do iného hotela. Preložili ho do Phasiphae. Na tretí deň sa začal už aj usmievať. A to sa zdalo, že sa neusmeje ani jeden jediný raz. Stretol som ľudí, ktorí boli nadšení. A ak boli niektorí trochu sklamaní? Tak napríklad tým, že tu nie sú typické antické pamiatky, ktoré automaticky každý spája s Gréckom. Niekomu sa nepáčila pláž, no celkove som mal z dovolenkárov dobrý pocit. Oddýchli si a boli spokojní. Možno aj oni podľahli, rovnako ako ja, čaru pokojnej dovolenky na gréckom vidieku. Dovolenky bez veľkého lesku, ale aj bez hluku, dovolenky plnej oddychu, ktorá zároveň ponúka aj možnosti poznania.

Kto viackrát navštívil Grécko, kto častejšie cestuje, ten tu bol vari v zásade najspokojnejší. Cítil osobitosť ostrova, veľkoryso sa usmieval nad tým čo tu chýba. Vedel, že to chýbajúce vyvažujú iné prednosti. Tak to totiž v živote chodí. Vždy keď niečo získavame, o niečo aj prichádzame. Alebo to celkom neplatí? Ja som mal pocit, že som získal viac, ako som stratil.

Ľubomír Motyčka
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Lesbos, Grécko - Popis
Ako najkrajšia časť ostrova Lesbos je označovaná severné pobrežie. Nachádzajú sa tu rozsiahle píniové lesy tiahnuce sa až na pláže v zátoke Kalloni. Rozkladá sa tu kúzelné staroveké mestečko Molyvos, ktoré by rozhodne nemalo uniknúť Vašej pozornosti. Mestečko Petra je miesto kde v priebehu Trojskej vojny zakotvil slávny Achilles. V okolí Anaxosu nájdete najkrajšie pláže ostrova a doporučujeme navštíviť i termálne pramene v Eftalou. Južná časť ostrova Lesbos sa skladá z dvoch častí. Zo zátoky Yeara s úžasnými dedinkami v prekrásnej prírode a z okolia Plomari, kultúrnym a ekonomickým centrom celého ostrova. Východná časť ostrova Lesbos ponúka rozmanitú krajinu, výhľad na pobrežie Malej Ázie a hlavné mesto Mytilini, ktoré je hlavným priemyselným a kultúrnym centrom ostrova s fascinujúcou kombináciou európskej architektúry i architektúry blízkeho východu. Západná časť je veľmi rozdielna od zbytku ostrova. Vulkanická činnosť v antike tu vytvorila suchú, až mesačnú krajinu. Tu nájdete "Petrifi ed forest" - les so stromami starými milióny rokov. Vlastne sú už len so skamenelými zbytkami ich kmeňov, so obrovskou historickou a geologickou hodnotou.Lesbos, Grécko - Zaujímavosti a pamiatky
Už od dávnej doby je ostrov Lesbos synonymom olivového oleja veľmi dobrej kvality. Na ostrove sa nachádza takmer 18 miliónov olivových stromov. Aromatický olivový olej spolu s ouzom a sardinkami zo zálivu Kalloni je jedným zo základných zdrojov jeho bohatstva. V neposlednej rade sa ostrov Lesbos preslávil hodnotnými liečivým zdrojmi, ktoré tu pramenia. Vulkanické pochody mali za následok formovanie niekoľkých horských prameňov s liečebnými účinkami, ktoré boli v antike dosť využívané. Postupom času, pramene zanikli. Našťastie sa dnes začínajú znovu objavovať.


Obrázok
Lesbos, Lesvos, Mytilene, Methymna, Eressos a niekoľko ďalších mien niesol tretí najväčší grécky ostrov. Na rozlohe 1 630 km2 je celý malý svet – s vlastnou dávnou históriou, s kultúrou, umením, priemyslom, domácim obyvateľstvom (takmer sto tisíc) a s 370 kilometrov dlhým pobrežím. Lesbos je až literárne známy svojimi plážami. Ostrovu dominujú dva veľké zálivy na južnom pobreží – Kalloni a Gera a je geograficky rozdelený na štyri časti podľa svetových strán: Východná časť: patrí sem hlavné mesto Mytilini, ktoré je hlavným priemyselným a kultúrnym centrom ostrova s fascinujúcou kombináciou európskej architektúry a architektúry blízkeho východu. Keďže táto časť je blízko tureckého pobrežia, starí páni v prístave často a radi sledujú plejádu lodí, plaviacich sa okolo. Z Morie (mesto so zachovalým rímskym aquaduktom) cez Panagioudu a Thermi až do malebnej dedinky Skala Sykamniás vás prekvapí dokonalá súhra nespočetného množstva malých horských dediniek, historických kláštorov a turistických rezortov na pobreží.

Južná časť: hornatá časť ostrova je posiata olivami a píniami, ktoré sa zvažujú do malebných dediniek. Za návštevu stoja mestá a dediny s dlhou históriou, ako Ayiassos, Polichnitos, Plomari (známe svojim ouzom) a jeden zo známych turistických rezortov Vatera s krásnou plážou. Západná časť: práve tu, na západnom konci, na vyprahnutom svahu Ordimnosu návštevníci nájdu „Petrified forest“ – les so stromami starými milióny rokov, vlastne už len so skamenenými zvyškami ich kmeňov, s obrovskou historickou a geologickou hodnotou. Bo vyhlásený UNESCOM za Geopark. Sem patrí aj Sigri, kde sa podľa mýtov narodili múzy. Práv tu má sídlo únia pod názvom Sapfó – lesbicky orientované páry sa tu stretávajú na „svojich“ miestach plných zábavy. A opäť kilometre pieskových pláží, kde rybárske reštaurácie ponúkajú veľmi chutné a lacné ryby. Nachádza sa tu aj druhý najväčší prístav rybárskych lodí. Centrom tejto časti je Eressos – rodisko slávnych ostrovanov. Je to nádherné mesto s nízkymi domčekmi, malebným námestím, maličkými kaviarňami a neďalekou kamienkovo 2,5 km dlhou plážou.

Severná časť: so starovekou, amfiteátrovo postavenou Methymnou (jedno z najhistorickejších miest Lesbosu), unikátnou pevnosťou Molyvos či pôsobivou prímorskou Perou s kilometrami krásnych pláží. Najjužnejším mestom je Kalloni, ktorého oblasť je azda najbohatšia na kláštory či kostoly. Táto časť ostrova je pre turistov najatraktívnejšia. Bohatá história tohto ostrova siaha do dávnych archaických dôb, kedy poetka Sapfó, ktorá sa tu narodila a prežila väčšinu svojho života, tvorila svoje diela. Prvý kráľ v histórii Lesbosu bol Makaras, ktorý zosobášil svoju dcéru Methymnu s thesálskym princom Lesbosom. Mýty však vravia, že Lesbos údajne objavili a osídlili múzy. Prekvital počas 7. storočia pred Kristom, neskôr bol kolonizovaný Ázijcami. Bol spojencom Atén a neskôr Alexandra Veľkého. Ako mnohé grécke ostrovy, aj Lesbos prešiel mnohými nadvládami – bol časťou rímskeho impéria, patril Benátčanom, Byzantskej ríši, Turkom a až v roku 1922 bol pripojený ku Grécku. Bol a je zemou intelektuálov, ostrovom umenia a umelcov. Spájajú sa s ním mená mnohých slávnych osôb, ktorí sa tu narodili alebo tu žili.

Už spomínaná Sapfó – najznámejšia poetka v starovekom Grécku, lyrik Alkaios, básnici Terpander, Arion, Lesches, historik Hellanikos, filozof a botanik Theopharastos, epigramistka Krinagoras – tí všetci pochádzajú z Lesbosu. Odyseus Elytis, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru z roku 1978 či maliar Theophilos Hajimichali (jeden z najslávnejších gréckych naivných umelcov) sa narodili práve tu. Od minulosti až po súčasnosť je Lesbos synonymom olovového oleja veľmi dobrej kvality. Je pokrytý hustými olovovými lesmi a aromatický olovový olej je jedným zo základných zdrojov jeho bohatstva. V južnej časti – okolo mesta Plomari narazíte aj na pešie chodníčky, kde vás uchváti malebná krajina so starými lisovňami či výrobňami oleja. Slávny je však nielen vďaka olivovému oleju, ale aj vďaka syru, ouzu či sardinkám (najmä v zálive Kolloni). Má bohaté folklórne tradície – je preslávený keramikou a rezbárstvom. Ostrovnú históriu dopĺňa divadlo v Mytilini, kostoly (kresťanský Chalinadou, byzantský Ag. Stefanos, Mythemna, Sigri, z Otomanských dôb Yeni Tzami), kláštory (Ypsilos, Leomon, Myrsiniotissa, Damadri, Perivoli atď.) a niekoľko zaujímavých múzeí. V neposlednom rade sa preslávil aj hodnotným liečivým bohatstvom, ktoré tu pramení.Renovované antické kúpele V Thermi, kde bola uctievaná bohyňa Artemis – horúce terapeutické kúpele, veľmi populárne počas Otomanskej ríše a sú zaujímavé aj dnes. Turisti objavia veľa prírodných prameňov s ozdravujúcimi účinkami – v Gera, Eftalou, Thermi, Polichnito, Lisvori. Vyznávači turistiky v pravom slova zmysle si nepochybne tiež prídu na svoje – túry sa dajú podnikať hádam odvšadiaľ a všade. Najznámejšie rozľahlé pieskové pláže sú v letoviskách Vatera, Varia, Aghios Isidoros, Skala Eressou, Molyvos, Petra, Thermi a Anaxos. Väčší dobrodruhovia, ktorí vyhľadávajú neorganizované a nevybudované cesty majú možnosť objaviť hŕbu idylických zátok s miestnymi rybármi aj s osamotenými kaplnkami. NAJZNÁMEJŠIE LETOVISKÁ: Molyvos Architektonický štýl Molyvosu je živým dôkazom bohatej histórie tohto miesta. Dedinka pripútaná ku kopci, na ktorého vrcholku stojí stredoveký hrad, pokračuje až k moru a dodnes si zachováva rovnaký ráz ako pred dvomi storočiami, keď jej vládli Turci. Molyvosu dominuje historická pevnosť z byzantských čias, ktorú z troch strán obkolesujú malebné ulice. Vôbec nemá prázdne pozemky na predaj, budovy stoja natesno jedna vedľa druhej a medzi nimi sa kľukatia len „kalderimi“ – úzke kamenné cestičky.

Obrázok

Takmer všetky jednoposchodové budovy sú chránené UNESCO-m ako architektonické pamiatky. Aj keď sú všetky postavené z kameňa a dreva, vôbec nevyzerajú rovnako – mnohé u nich majú svoj osobitý architektonický štýl. Existencia toľkých rozdielnych štýlov v pôsobivej súhre robí z Molyvosu unikátne miesto s nevysloviteľnou krásou. Kostol Taxiarches, postavený roku 1795, kostol St. Panteleimon (1844) a mnohé budovy majú históriu staršiu ako dvesto rokov. Táto bohatá história je prameňom inšpirácie mnohých umelcov, ktorí prichádzajú do Molyvosu už veľa rokov tvoriť alebo dokončiť svoje diela. Na dlhej pláži nájdete pieskové i kamienkové, organizované i naturálne časti. Novšia, moderná časť vyrástla okolo prístavu, kde je nespočetné množstvo malých člnkov i väčších rybárskych lodí. Veľa taverien, rybárskych reštaurácií a obchodíkov. Anaxos Asi 3 km na západ od Petry, s dlhou pieskovou plážou a krištáľovo čistým morom, vyrastá letovisko Anaxos. Je typickým turistickým rezortom s hotelmi, apartmánmi a širokými možnosťami dennej i večernej zábavy.

Obrázok

Nakoľko hlavnú časť turistov tvoria Angličania, nájdete tu veľa barov, reštaurácií a taverien. Ak keď je stále miestom, ktoré je ideálne pre pokojnejšiu dovolenku, z roka na rok sa rozrastá a stáva sa z neho živé a obľúbené miesto turistov dovolenkujúcich na ostrove Lesbos. Petra Mestečko Petra (z gréčtiny „skala“) dostalo meno podľa strmej skaly vysokej 27 metrov, kraľujúcej celému údoliu, v ktorom Petra vyrástla. Kostol Panny Márie Glykofilousa na jeho vrchole je najväčšou atrakciou celého Lesbosu – v stredoveku bol jedným z najdôležitejších na celom ostrove a dnes je chránenou historickou pamiatkou. Celá oblasť je veľmi úrodná, čoho neklamným dôkazom je množstvo stromov a ovocných sadov, rozosiatych po celom údolí. Malé námestie v mestečku je staré – s tradičnými domami, z ktorého vedú uličky do ukrytých častí Petry.


Obrázok

Návštevníci si sediac na promenáde v povestných malých taverničkách s čerstvými rybami môžu vychutnávať nezabudnuteľné západy slnka a výhľad na vodu ihrajúcu tisíckami farieb. Na každom kroku narazíte na ouzérie s lesboským ouzom – Lesbos je predsa „kapitánom“ ouza. Prechádzajúc sa po úzkych uličkách vás domáci na každom kroku pozvú na tento tradičný nápoj, veď práve u nich je určite najchutnejší. Dedina sa stretáva s morom na dlhej pieskovej pláži so slnečníkmi, lehátkami a s dostatočným výberom plážových bufetov a barov. Celý záliv je otvorený a chránený dvoma malými ostrovčekmi Agios Georgios a Psira.

Obrázok

Obrázok


Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

http://Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske

Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ

Odoslaťod mandarinka 17 Jan 2008, 16:44

Tretí najväčší grécky ostrov sa tohto leta stal cieľom mnohých slovenských dovolenkárov. Nejeden naň cestoval ovplyvnený reportážou v májovom čísle časopisu Cestovateľ.

A tak som bol na sklonku sezóny zvedavý, do akej miery sa naplnili moje očakávania do reality zvanej dovolenková atmosféra.

Ešte pred tým, ako som tam cestoval, obnovil som si znalosti o ostrove. Z vlastnej reportáže. A priamo na Lesbose som mohol konštatovať iba dve základné chyby. Ostrov som propagoval ako miesto s nízkymi cenami. Také boli v apríli a také mali byť, ako mi tvrdili domáci, aj počas leta. Pravda je však taká, že ceny boli plne porovnateľné s cenami v iných častiach Grécka. Prenájom áut dokonca ešte o trochu drahší ako na Kréte, či Rodose. Mýlil som sa aj v tom, že najspokojnejší budú slovenskí hostia v hoteli Alcaeos. Neboli. V prvom rade preto, lebo úroveň služieb v priebehu leta nebola vyvážená a potom aj preto, lebo naši ľudia považujú rozľahlú a peknú hotelovú pláž za veľmi dôležitú. Čo domáci zvyknutí na iných hostí dosť ťažko chápali.

Potvrdilo sa však to najdôležitejšie. Ostrov Lesbos, ako novinka na slovenskom trhu, ponúkol niečo iné ako sme poznali. Iste, v mnohom má spoločné črty s inými gréckymi ostrovmi, no v mnohom je aj odlišný. A odlišný najmä v tom dobrom zmysle slova.

Nie všade sa môže stať, že našinec stojí na brehu dvojkilometrovej pieskovej pláže, kde neleží ani 100 dovolenkárov. Ležadiel a slnečníkov bolo vždy oveľa viac ako hostí. Napriek tomu, že som očakával výrazne nižšiu úroveň služieb, tak to už býva tam, kde je cestovný ruch nerozvinutý, bol som v zásade spokojný. Vo všetkých letoviskách ktoré som navštívil bolo dosť obchodov, reštaurácií, na plážach sa dali v obmedzenejšom sortimente požičať športové potreby, a ešte niečo: predsa len tu boli nižšie ceny ako inde. Dve ležadlá a slnečník stáli na celý deň iba 1000 drachiem. Všade inde som platil minimálne 1500. Niekde k tomu dávali ešte aj pohár studenej malinovky zadarmo, alebo požičiavali čln za polovičnú cenu. Takže, predsa len som ani s tými cenami celkom neklamal.

Väčšinu času som trávil v Skala Kalloni. A v hoteli Pasiphae. Neviem, ako sa tam komu páčilo, počul som aj menej spokojné hlasy, ja však tento hotel považujem za jeden z najlepších, aké som v tejto kategórii menších rodinných hotelov navštívil. Kombinácia vynikajúcej kuchyne, čistoty a úsmevu priateľského personálu, na mňa plne zapôsobila.

A čo veľká piesková pláž? Pár metrov od brehu sa dali zbierať mušle, voda bola prehriata, ideálna pre rodiny s deťmi. Moru chýba ostrá priehľadnosť vody, bola však zaručene čistá. Inak by tu predsa nebolo toľko života.

Dedinka ponúkla opäť to, čo od Grécka očakávame. Vynikajúcu atmosféru. Tak ako Molivos, romantické mestečko s dominujúcim hradom, Skala Eressos, Petra, či Anaxos. Posledné dve menované letoviská neboli tohto leta v pozornosti slovenských dovolenkárov, no o rok sa to určite zmení. Tu sú veľké pláže očipkované malebnými dedinkami, s možnosťami hotelového i apartmánového ubytovania.

Skala Eressos je známa najmä pôsobením poetky Sapfo, ktorá tu viedla dievčenskú školu a ktorá je z istého hľadiska dnes chápaná aj ako zakladateľka lesbického vzťahu medzi ženami. Táto symbolika do Eressosu láka lesbické páry, ktoré si nemožno nevšimnúť. Vynikajúco pôsobí hotel Aeolian, kde pár slovenských rodín už dovolenkovalo. Je to naozaj krásny komplex. Na začiatku sezóny tam bolo vraj studené more. Keď som ho skúšal teraz, bolo primerane teplé. Tak, ako otvorené more zvykne byť.

Napriek všetkému som tu našiel asi predsa len najväčšiu atrakciu. Vodné korytnačky a ryby, ktoré sa v malom jazierku dajú kŕmiť. Deti, no nielen deti, sú tu nadšené.

Tí, ktorí si požičali autá dnes už vedia, že cesty na Lesbose vedú prevažne do kopca či z kopca. Zistil som, že na niektorých úsekoch robím 30 kilometrov za hodinu. Jedna časť ostrova pripomína mesačnú krajinu a tam, kde sú rozsiahle borovicové lesy, strážia svoj zelený poklad ost-rovania ako oko v hlave. Požiarnické autá boli samozrejmosťou, rovnako ako hliadky pripravené zasiahnuť, keby niekde vznikol požiar.

Z pozoruhodností, ktoré som nespomenul v máji, si treba teraz určite všimnúť kláštor Limonas, ktorý si slobodu zachoval aj počas tureckej nadvlády. Dnes je tam malé múzeum, malá ZOO a kto má šťastie, natrafí aj na bradatých mníchov so zasnenými očami, ako kŕmia kozy. Práca je predsa rovnako posvätná ako modlitba.

Za zmienku stojí aj pláž Vatera, ktorá je na juhu ostrova. Ešte nikdy som nevidel na úseku asi 4 kilometre iba 5 ľudí. Až som mal pocit, že niečo nie je v poriadku. Nuž ale, na celom úseku boli zo tri malé hotelíky, pár domov a obchodov. Keď sa raz táto oblasť vybuduje, bude to nádherné letovisko. S krásnou plážou i krásnym morom.

Počúval som aj názory ľudí. Videl som dokonca naštvaného človeka, ktorý si žiadal preloženie do iného hotela. Preložili ho do Phasiphae. Na tretí deň sa začal už aj usmievať. A to sa zdalo, že sa neusmeje ani jeden jediný raz. Stretol som ľudí, ktorí boli nadšení. A ak boli niektorí trochu sklamaní? Tak napríklad tým, že tu nie sú typické antické pamiatky, ktoré automaticky každý spája s Gréckom. Niekomu sa nepáčila pláž, no celkove som mal z dovolenkárov dobrý pocit. Oddýchli si a boli spokojní. Možno aj oni podľahli, rovnako ako ja, čaru pokojnej dovolenky na gréckom vidieku. Dovolenky bez veľkého lesku, ale aj bez hluku, dovolenky plnej oddychu, ktorá zároveň ponúka aj možnosti poznania.

Kto viackrát navštívil Grécko, kto častejšie cestuje, ten tu bol vari v zásade najspokojnejší. Cítil osobitosť ostrova, veľkoryso sa usmieval nad tým čo tu chýba. Vedel, že to chýbajúce vyvažujú iné prednosti. Tak to totiž v živote chodí. Vždy keď niečo získavame, o niečo aj prichádzame. Alebo to celkom neplatí? Ja som mal pocit, že som získal viac, ako som stratil.

Ľubomír Motyčka
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Lesbos, Grécko - Popis
Ako najkrajšia časť ostrova Lesbos je označovaná severné pobrežie. Nachádzajú sa tu rozsiahle píniové lesy tiahnuce sa až na pláže v zátoke Kalloni. Rozkladá sa tu kúzelné staroveké mestečko Molyvos, ktoré by rozhodne nemalo uniknúť Vašej pozornosti. Mestečko Petra je miesto kde v priebehu Trojskej vojny zakotvil slávny Achilles. V okolí Anaxosu nájdete najkrajšie pláže ostrova a doporučujeme navštíviť i termálne pramene v Eftalou. Južná časť ostrova Lesbos sa skladá z dvoch častí. Zo zátoky Yeara s úžasnými dedinkami v prekrásnej prírode a z okolia Plomari, kultúrnym a ekonomickým centrom celého ostrova. Východná časť ostrova Lesbos ponúka rozmanitú krajinu, výhľad na pobrežie Malej Ázie a hlavné mesto Mytilini, ktoré je hlavným priemyselným a kultúrnym centrom ostrova s fascinujúcou kombináciou európskej architektúry i architektúry blízkeho východu. Západná časť je veľmi rozdielna od zbytku ostrova. Vulkanická činnosť v antike tu vytvorila suchú, až mesačnú krajinu. Tu nájdete "Petrifi ed forest" - les so stromami starými milióny rokov. Vlastne sú už len so skamenelými zbytkami ich kmeňov, so obrovskou historickou a geologickou hodnotou.Lesbos, Grécko - Zaujímavosti a pamiatky
Už od dávnej doby je ostrov Lesbos synonymom olivového oleja veľmi dobrej kvality. Na ostrove sa nachádza takmer 18 miliónov olivových stromov. Aromatický olivový olej spolu s ouzom a sardinkami zo zálivu Kalloni je jedným zo základných zdrojov jeho bohatstva. V neposlednej rade sa ostrov Lesbos preslávil hodnotnými liečivým zdrojmi, ktoré tu pramenia. Vulkanické pochody mali za následok formovanie niekoľkých horských prameňov s liečebnými účinkami, ktoré boli v antike dosť využívané. Postupom času, pramene zanikli. Našťastie sa dnes začínajú znovu objavovať.


Obrázok
Lesbos, Lesvos, Mytilene, Methymna, Eressos a niekoľko ďalších mien niesol tretí najväčší grécky ostrov. Na rozlohe 1 630 km2 je celý malý svet – s vlastnou dávnou históriou, s kultúrou, umením, priemyslom, domácim obyvateľstvom (takmer sto tisíc) a s 370 kilometrov dlhým pobrežím. Lesbos je až literárne známy svojimi plážami. Ostrovu dominujú dva veľké zálivy na južnom pobreží – Kalloni a Gera a je geograficky rozdelený na štyri časti podľa svetových strán: Východná časť: patrí sem hlavné mesto Mytilini, ktoré je hlavným priemyselným a kultúrnym centrom ostrova s fascinujúcou kombináciou európskej architektúry a architektúry blízkeho východu. Keďže táto časť je blízko tureckého pobrežia, starí páni v prístave často a radi sledujú plejádu lodí, plaviacich sa okolo. Z Morie (mesto so zachovalým rímskym aquaduktom) cez Panagioudu a Thermi až do malebnej dedinky Skala Sykamniás vás prekvapí dokonalá súhra nespočetného množstva malých horských dediniek, historických kláštorov a turistických rezortov na pobreží.

Južná časť: hornatá časť ostrova je posiata olivami a píniami, ktoré sa zvažujú do malebných dediniek. Za návštevu stoja mestá a dediny s dlhou históriou, ako Ayiassos, Polichnitos, Plomari (známe svojim ouzom) a jeden zo známych turistických rezortov Vatera s krásnou plážou. Západná časť: práve tu, na západnom konci, na vyprahnutom svahu Ordimnosu návštevníci nájdu „Petrified forest“ – les so stromami starými milióny rokov, vlastne už len so skamenenými zvyškami ich kmeňov, s obrovskou historickou a geologickou hodnotou. Bo vyhlásený UNESCOM za Geopark. Sem patrí aj Sigri, kde sa podľa mýtov narodili múzy. Práv tu má sídlo únia pod názvom Sapfó – lesbicky orientované páry sa tu stretávajú na „svojich“ miestach plných zábavy. A opäť kilometre pieskových pláží, kde rybárske reštaurácie ponúkajú veľmi chutné a lacné ryby. Nachádza sa tu aj druhý najväčší prístav rybárskych lodí. Centrom tejto časti je Eressos – rodisko slávnych ostrovanov. Je to nádherné mesto s nízkymi domčekmi, malebným námestím, maličkými kaviarňami a neďalekou kamienkovo 2,5 km dlhou plážou.

Severná časť: so starovekou, amfiteátrovo postavenou Methymnou (jedno z najhistorickejších miest Lesbosu), unikátnou pevnosťou Molyvos či pôsobivou prímorskou Perou s kilometrami krásnych pláží. Najjužnejším mestom je Kalloni, ktorého oblasť je azda najbohatšia na kláštory či kostoly. Táto časť ostrova je pre turistov najatraktívnejšia. Bohatá história tohto ostrova siaha do dávnych archaických dôb, kedy poetka Sapfó, ktorá sa tu narodila a prežila väčšinu svojho života, tvorila svoje diela. Prvý kráľ v histórii Lesbosu bol Makaras, ktorý zosobášil svoju dcéru Methymnu s thesálskym princom Lesbosom. Mýty však vravia, že Lesbos údajne objavili a osídlili múzy. Prekvital počas 7. storočia pred Kristom, neskôr bol kolonizovaný Ázijcami. Bol spojencom Atén a neskôr Alexandra Veľkého. Ako mnohé grécke ostrovy, aj Lesbos prešiel mnohými nadvládami – bol časťou rímskeho impéria, patril Benátčanom, Byzantskej ríši, Turkom a až v roku 1922 bol pripojený ku Grécku. Bol a je zemou intelektuálov, ostrovom umenia a umelcov. Spájajú sa s ním mená mnohých slávnych osôb, ktorí sa tu narodili alebo tu žili.

Už spomínaná Sapfó – najznámejšia poetka v starovekom Grécku, lyrik Alkaios, básnici Terpander, Arion, Lesches, historik Hellanikos, filozof a botanik Theopharastos, epigramistka Krinagoras – tí všetci pochádzajú z Lesbosu. Odyseus Elytis, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru z roku 1978 či maliar Theophilos Hajimichali (jeden z najslávnejších gréckych naivných umelcov) sa narodili práve tu. Od minulosti až po súčasnosť je Lesbos synonymom olovového oleja veľmi dobrej kvality. Je pokrytý hustými olovovými lesmi a aromatický olovový olej je jedným zo základných zdrojov jeho bohatstva. V južnej časti – okolo mesta Plomari narazíte aj na pešie chodníčky, kde vás uchváti malebná krajina so starými lisovňami či výrobňami oleja. Slávny je však nielen vďaka olivovému oleju, ale aj vďaka syru, ouzu či sardinkám (najmä v zálive Kolloni). Má bohaté folklórne tradície – je preslávený keramikou a rezbárstvom. Ostrovnú históriu dopĺňa divadlo v Mytilini, kostoly (kresťanský Chalinadou, byzantský Ag. Stefanos, Mythemna, Sigri, z Otomanských dôb Yeni Tzami), kláštory (Ypsilos, Leomon, Myrsiniotissa, Damadri, Perivoli atď.) a niekoľko zaujímavých múzeí. V neposlednom rade sa preslávil aj hodnotným liečivým bohatstvom, ktoré tu pramení.Renovované antické kúpele V Thermi, kde bola uctievaná bohyňa Artemis – horúce terapeutické kúpele, veľmi populárne počas Otomanskej ríše a sú zaujímavé aj dnes. Turisti objavia veľa prírodných prameňov s ozdravujúcimi účinkami – v Gera, Eftalou, Thermi, Polichnito, Lisvori. Vyznávači turistiky v pravom slova zmysle si nepochybne tiež prídu na svoje – túry sa dajú podnikať hádam odvšadiaľ a všade. Najznámejšie rozľahlé pieskové pláže sú v letoviskách Vatera, Varia, Aghios Isidoros, Skala Eressou, Molyvos, Petra, Thermi a Anaxos. Väčší dobrodruhovia, ktorí vyhľadávajú neorganizované a nevybudované cesty majú možnosť objaviť hŕbu idylických zátok s miestnymi rybármi aj s osamotenými kaplnkami. NAJZNÁMEJŠIE LETOVISKÁ: Molyvos Architektonický štýl Molyvosu je živým dôkazom bohatej histórie tohto miesta. Dedinka pripútaná ku kopci, na ktorého vrcholku stojí stredoveký hrad, pokračuje až k moru a dodnes si zachováva rovnaký ráz ako pred dvomi storočiami, keď jej vládli Turci. Molyvosu dominuje historická pevnosť z byzantských čias, ktorú z troch strán obkolesujú malebné ulice. Vôbec nemá prázdne pozemky na predaj, budovy stoja natesno jedna vedľa druhej a medzi nimi sa kľukatia len „kalderimi“ – úzke kamenné cestičky.

Obrázok

Takmer všetky jednoposchodové budovy sú chránené UNESCO-m ako architektonické pamiatky. Aj keď sú všetky postavené z kameňa a dreva, vôbec nevyzerajú rovnako – mnohé u nich majú svoj osobitý architektonický štýl. Existencia toľkých rozdielnych štýlov v pôsobivej súhre robí z Molyvosu unikátne miesto s nevysloviteľnou krásou. Kostol Taxiarches, postavený roku 1795, kostol St. Panteleimon (1844) a mnohé budovy majú históriu staršiu ako dvesto rokov. Táto bohatá história je prameňom inšpirácie mnohých umelcov, ktorí prichádzajú do Molyvosu už veľa rokov tvoriť alebo dokončiť svoje diela. Na dlhej pláži nájdete pieskové i kamienkové, organizované i naturálne časti. Novšia, moderná časť vyrástla okolo prístavu, kde je nespočetné množstvo malých člnkov i väčších rybárskych lodí. Veľa taverien, rybárskych reštaurácií a obchodíkov. Anaxos Asi 3 km na západ od Petry, s dlhou pieskovou plážou a krištáľovo čistým morom, vyrastá letovisko Anaxos. Je typickým turistickým rezortom s hotelmi, apartmánmi a širokými možnosťami dennej i večernej zábavy.

Obrázok

Nakoľko hlavnú časť turistov tvoria Angličania, nájdete tu veľa barov, reštaurácií a taverien. Ak keď je stále miestom, ktoré je ideálne pre pokojnejšiu dovolenku, z roka na rok sa rozrastá a stáva sa z neho živé a obľúbené miesto turistov dovolenkujúcich na ostrove Lesbos. Petra Mestečko Petra (z gréčtiny „skala“) dostalo meno podľa strmej skaly vysokej 27 metrov, kraľujúcej celému údoliu, v ktorom Petra vyrástla. Kostol Panny Márie Glykofilousa na jeho vrchole je najväčšou atrakciou celého Lesbosu – v stredoveku bol jedným z najdôležitejších na celom ostrove a dnes je chránenou historickou pamiatkou. Celá oblasť je veľmi úrodná, čoho neklamným dôkazom je množstvo stromov a ovocných sadov, rozosiatych po celom údolí. Malé námestie v mestečku je staré – s tradičnými domami, z ktorého vedú uličky do ukrytých častí Petry.


Obrázok

Návštevníci si sediac na promenáde v povestných malých taverničkách s čerstvými rybami môžu vychutnávať nezabudnuteľné západy slnka a výhľad na vodu ihrajúcu tisíckami farieb. Na každom kroku narazíte na ouzérie s lesboským ouzom – Lesbos je predsa „kapitánom“ ouza. Prechádzajúc sa po úzkych uličkách vás domáci na každom kroku pozvú na tento tradičný nápoj, veď práve u nich je určite najchutnejší. Dedina sa stretáva s morom na dlhej pieskovej pláži so slnečníkmi, lehátkami a s dostatočným výberom plážových bufetov a barov. Celý záliv je otvorený a chránený dvoma malými ostrovčekmi Agios Georgios a Psira.

Obrázok

Obrázok


Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske


Naspäť na Hotely - Egejské ostrovy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.